V roce 2020 bylo diagnostikováno přibližně 604 000 žen s rakovinou děložního čípku a 342 000 žen na toto onemocnění zemřelo; většina těchto případů a úmrtí (téměř 90 % v obou případech) se vyskytla v zemích s nízkými a středními příjmy. Je tedy naléhavé zvýšit informovanost a přijmout opatření.
Příčiny a prevence
Hlavní příčinou rakoviny děložního čípku je přetrvávající infekce vysoce rizikovými typy lidského papilomaviru (HPV), což je velmi běžná skupina virů přenášených pohlavním stykem.
Existují vakcíny, které chrání proti těmto vysoce rizikovým typům HPV, a screeningové programy, které mohou odhalit známky nemoci v raném stadiu, což umožňuje účinnou léčbu a rané podchycení této nemoci.
Kampaň WHO proti rakovině děložního čípku
Světová zdravotnická organizace zahájila globální iniciativu pro eliminaci rakoviny děložního čípku, která si klade za cíl snížit výskyt a úmrtnost na tuto nemoc prostřednictvím zlepšení přístupu k očkování, screeningu a léčbě.
Tato iniciativa je klíčovým krokem k dosažení cíle eliminace rakoviny děložního čípku jako veřejného zdravotního problému.
Do roku 2030 zbývá zemím pouhých šest let na splnění cílů Světové zdravotnické organizace (WHO), které pomohou v tomto ambiciózním časovém horizontu eliminovat rakovinu děložního čípku. Nedávný výzkum vědců z IARC a partnerských institucí naznačuje, že tyto cíle nebudou splněny, pokud země nezvýší screeningové programy, nezlepší pokrytí očkováním proti HPV a nerozšíří přístup k cenově dostupné léčbě.
Jak se zapojit
Během měsíce povědomí o rakovině děložního čípku je důležité šířit ověřené informace, podporovat očkování proti HPV a zdůrazňovat význam pravidelného screeningu. Každý z nás může přispět k zvyšování povědomí a podpoře žen v boji proti této nemoci.
Pro více informací navštivte IARC marks Cervical Cancer Awareness Month 2024